Polski Ład. Czy powinien być powodem do obaw?

Polski Ład to jedno z najgorętszych haseł na przestrzeni ostatni kilku tygodni. Rozwiązania proponowane przez rząd w założeniu mają na celu wzmocnienie fundamentów rodzimej gospodarki jak i stymulację jej rozwoju, wzrostu inwestycji i popytu wewnętrznego. Pomimo bezsprzecznej potrzeby zmian i reform w systemie podatkowym przedsiębiorcy z niepokojem obserwują propozycje nadchodzących zmian odnoszących się do podatków i innych danin publicznych. Wcielenie ich w życie spowoduje bowiem drastyczną różnicę w sposobie naliczania składki zdrowotnej.

Do tej pory osoby prowadzące własną działalność płaciły składkę w stałej kwocie. Co miesiąc 381,81 zł, z czego 328, 78 podlegało odliczeniu od podatku. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu przedsiębiorcy rozliczający się na tzw. skali podatkowej zapłacą składkę wysokości 9% swojego dochodu, jednocześnie tracąc przywilej odliczenia 7,75 %  tej składki do czego są uprawnieni obecnie. W efekcie czego ich składa na rzecz ZUS wzrośnie. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zmiany wyglądają jeszcze inaczej, ci przedsiębiorcy nie tylko zapłaciliby większą składkę zdrowotną, ale również nie mogliby skorzystać z podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tyś. zł.  Dla podatników tego podatku ustawodawca zaproponował aby składkę zdrowotną od przyszłego roku podnieść do 4,9%, jednak prosta kalkulacja ujawni, że ze względu na zwiększenie obciążeń na rzecz ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy sektora MŚP wciąż będą płacić więcej. Dla ryczałtowców składka nie będzie zależeć od stałej stawki. Będzie na uzależniona od osiąganych przychodów. Oznacza to, że dla przedsiębiorcy o przychodach rocznych do 60 tyś. podstawa wyniesie  60% przeciętnego wynagrodzenia, składka wyniesie 9% tej podstawy, przy przychodach od 60 tyś. do 300 tyś. podstawa wyniesie 100 % przeciętnego wynagrodzenia, a przy przychodach powyżej 300 tyś podstawa wyniesie 180 % przeciętnego wynagrodzenia. Zmiany te powodują, że coraz więcej jednoosobowych firm decyduje się na zmianę formy prawnej na spółkę (najczęściej spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) w szczególności, że od przyszłego roku (poza benefitami związanymi ze składkami ZUS), wprowadzony uprzednio estoński CIT nie będzie wymagał wdrażania w firmie inwestycji. .

Jak zatem „odnaleźć się” w Polskim Ładzie? To pytanie z pewnością słyszą księgowi i doradcy podatkowi. Polski Ład skomplikuje życie przedsiębiorców nakładając na nich nowe obowiązki, aby nie zgubić się w gąszczu nowych, nieznanych dotąd rozwiązań i regulacji należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie zabezpieczenie księgowe, prawne i podatkowe przedsiębiorstwa. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań prawnych i podatkowych pomoże uniknąć komplikacji, niepotrzebnych kosztów i komplikacji formalnych. Wiele kancelarii i biur prawno rachunkowych, takich jak np. radomskie biuro  prawno – rachunkowe Gestor, wprowadza do swojej oferty dodatkowe udogodnienia związane z nadchodzącymi zmianami. Doradztwo w zakresie zmian przepisów podatkowych, nadzór nad prawidłowym prowadzeniem działalności czy abonamenty, w zakresie których przedsiębiorcy odnajdą swoiste „parasole” polegające na asekurowaniu działalności na wypadek nieznajomości przepisów to wyłącznie część novum związanego z reorganizacją przepisów zafundowaną przez rządzących. Czy to wystarczy aby przedsiębiorcy mogli czuć się bezpiecznie?

Leave a Comment